Jak powstają torebki foliowe?

O zastosowaniach torebek foliowych można by opowiadać bez końca. To praktyczne opakowanie chroni umieszczoną w nim zawartość przed zabrudzeniem się, wilgocią, czy dotykiem osób oglądających towar w sklepie. To, jak powstają torebki, jest dla wielu osób tajemnicą. Proces produkcji może wyglądać nieco inaczej u różnych producentów, jednak najczęściej składa się on z trzech etapów: przygotowania projektu, produkcji folii i wykonania torebek. W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się każdemu z nich.

Projekt torebki

Wielu producentów opakowań foliowych oferuje swoim klientom co najmniej kilka standaryzowanych wzorów. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by klient zlecił produkcję opakowań zgodnych z indywidualnym zamówieniem. Współpraca może wyglądać różnie. Część klientów wie dokładnie, jakie opakowania foliowe są im potrzebne i podają interesujące ich parametry torebek (np., materiał wykonania, pojemność, rozmiar, kształt, rodzaj zamknięcia itp.). Czasami klienci nie wiedzą, jak dopasować torebkę. Zdarza się więc, że dostarczają do producenta torebek swój produkt i to firma dostarczająca torebki zajmuje się wymiarowaniem i zaprojektowaniem odpowiedniego opakowania (klient nie musi pojawiać się u producenta osobiście!). W naszej drukarni posiadamy urządzenia, dzięki którym proste projekty torebek jesteśmy w stanie wykonać w zasadzie od ręki, pod okiem klienta.

Metody produkcji

Folie wykonuje się z granulatu tworzywa sztucznego. Można zrobić to dwoma sposobami: metodą rozdmuchu oraz wylewu. Rozdmuch jest tańszy i pozwala otrzymać mocną, wytrzymałą folię. Z kolei metodą wylewu produkuje się folie bardzo elastyczne i odporne na zerwanie. Przy dużej produkcji ta metoda może okazać się jednak korzystniejsza.

Wykonanie torebek

Ostatnim etapem produkcji jest wykonanie torebek. Folię w tym celu przycina się, formuje i zgrzewa. Torebki „wyposażane” są w zamówione przez klienta rozwiązania, np. zamknięcie strunowe lub taśmę samoprzylepną, lub wykonuje się w nich tzw. eurodziurkę, która umożliwia powieszenie opakowania z produktem na sklepowej półce. Nic nie stoi na przeszkodzie w tym, by na torebkach pojawił się też nadruk. Gotowe torebki są pakowane i wyruszają w drogę do firmy, która je zamówiła.

Wróć do bloga