Na czym polega proces zgrzewania folii?

Pakowanie w woreczki foliowe to najpopularniejszy sposób zabezpieczania produktów. Towary w takich opakowaniach chronione są przed wilgocią oraz przed dostępem powietrza. Aby woreczki były szczelne, zamyka się je metodą zgrzewania. Zgrzewy termiczne są wytrzymałe oraz mają estetyczny wygląd. Do produkcji i zgrzewania woreczków stosuje się zgrzewarki do folii. Na czym polega ten proces?

Jak przebiega pakowanie produktów w folię?

Różne towary można pakować do gotowych woreczków, zgrzewając tylko miejsce zamknięcia worka. Pakowanie może odbywać się także poprzez umieszczenie pakowanego przedmiotu w zgrzewarce, pomiędzy dwiema warstwami folii i opuszczenie elementu grzejnego, który zamyka produkt w folii, jednocześnie tworząc ze wszystkich stron zgrzewy. 

Zgrzewanie folii może odbywać się na zgrzewarkach manualnych, gdzie operator umieszcza produkt w maszynie i ręcznie opuszcza element grzejny. W produkcji na większą skalę używa się zgrzewarek półautomatycznych i automatycznych. Pakowane produkty umieszcza się na taśmie, a ramię z elementem grzejnym opuszcza się i podnosi w zaprogramowanym rytmie.

Jak prawidłowo zgrzewać folię?

Proces zgrzewania folii jest prosty. Polega na rozgrzaniu tworzywa, które staje się w wyniku tego płynne i plastyczne. Rozgrzane miejsca folii łączą się ze sobą, tworząc jednolity materiał. Jest to zgrzewanie kontaktowe. Folia stosowana do opakowań wykonana jest z polipropylenu lub polietylenu. Tworzywa te są bardzo podatne na szczelne zamknięcie i odporne na rozrywanie. 

Niektóre zgrzewarki wyposażone są w tunele grzewcze, w których można pakować przedmioty w folię termokurczliwą.

Element grzejny zgrzewarki nagrzany jest zazwyczaj do 170-190 stopni Celsjusza. Stopień nagrzania musi być dostosowany do rodzaju i grubości folii. Jeżeli będzie ona cienka.

Wróć do bloga